IDEJA MARCA RICCABONIJA, KI SE JE ODLOČIL ZA HIŠO IZ EKO MATERIALOV, KI JE ZDRAVO IN PRIJETNO DOMOVANJENIČ OPEKE, HIŠA JE V CELOTI NAREJENA IZ LESA
Hiša v celoti iz lesa. Brez ene opeke. Verjetno edina v kraju Lodi. Ideja se je porodila Marcu Riccaboniju, znanemu lodijskemu finančnemu svetovalcu, kije imel konkretno željo v življenju: da bi živel v ekološki, zdravju prijazni hiši, narejeni po meri. Ni trajalo dolgo. Z montažnim načinom gradnje in ob pomoči arhitekte Anne Rosa, ki je vedno sanjala, da bi lahko sprojektirala stavbo s temi karakteristikami, je bila hiša postavljena v enem tednu. Z njo se je Riccaboni vrnil nazaj v otroštvo. Hiša je namreč postavljena na Ulici Monferrato poleg hiše njegovih staršev. Tudi vrt, ki je bil leta zanemarjen in ga nihče ni obdeloval, ga je opomnil na arome, ki jih je hranil v svojem spominu. Kjer je včasih rasel paradižnik in krompir, bodo sedaj grmički rožmarina in sivke. Riccaboni zelo verjame v ta projekt: »Ko investiraš v zunanjo lupino hiše, ti ni potrebno investirati veliko v ogrevanje in hlajenje. Vgradil bom dve sondi za geotermalno energijo, ki bodo ogrevale vodo na 37 stopinj,« še pojasni. »Les je namreč odličen izolator. Mogoče bom naknadno vgradil še solarne panele, ampak mislim, da ne bo potrebno. Hiša, ki je v celoti lesena, daje namreč toplino, zato nikoli nimaš občutka hladnega, občutka mrazu. Ko je recimo temperatura 19 stopinj C in izklopimo gretje, hiša potrebuje 14 ur, da se ohladi na to temperaturo. Velikost hiše je 200 m2 in z 800 eur na leto jo bomo ogreli pozimi in poleti ohladili. Sicer bomo imeli zunaj tudi cisterno za nabiranje deževnice,« dodaja.
»Zunanje stene so debele 24 cm in ne vsebujejo naftnih derivatov. Lesene stene iz smrekovega lesa so oplemenitene z naravnimi premazi in kakovost življenja v tej hiši je zagotovljena,« je pojasnil. »Hiša je ekološka, saj je zgrajena izključno iz naravnih materialov,« razloži Rosa. »To je okolju prijazno, ima majhen vpliv na okolje, je udobna in prijetna. Je energetsko varčna hiša. Les, ki je odličen naravni izolator, zagotavlja nizko porabo energije, kar pripomore k zmanjšanemu onesnaževanja okolja. In ne samo to: je tudi ognjevarni objekt in potresno varnejši. Celo prihranili na smo, če primerjamo stroške tradicionalno zgrajenega objekta iz opeke ali betona.« »Take hiše,« doda Riccaboni, »so zasnovane v sodelovanju z arhitekti, ki sprojektirajo stavbo tako, da se prilagodi vaškemu okolju in da je prilagojena željam naročnika. In tudi v mojem primeru je bilo tako. Odličen je bil tudi odnos z podjetjem, ki mi je zgradila hišo: gre za slovensko podjetje Riko Hiše. Kakovost dela oz. izvedbe je bila višja od pričakovanj.«
*(Napis pod fotografijo)
Notranjost hiše v gradnji: les je absolutno glavni protagonist.